تبلیغات
مطالعات اجتماعی - رتبه ایران در ذخایر نفتی جهان چند است؟

شرکت ایتالیایی «اِنی» سومین شرکت بزرگ نفتی در اروپا در جدید‌ترین گزارش خود ایران را از نظر ذخایر نفتی در جهان در سال ۲۰۱۱ در جایگاه چهارم قرار داده و میزان ذخایر آن را ۱۵۱ میلیارد و ۱۷۰ میلیون بشکه برآورد کرده است. همچنین به نوشته این گزارش، میزان ذخایر ایران در سال ۲۰۱۱ نسبت به سال پیش از آن با رشد ۳. ۱۰ درصدی و در مدت زمان سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۱ با رشد ۹. ۴درصدی روبرو شده است.

به گزارش «اِنی»، ۱۰ کشور نخست دارای ذخایر نفتی در جهان در سال ۲۰۱۱ به ترتیب عربستان با ۲۶۷ میلیارد و ۲۰ هزار، ونزوئلا با ۲۱۱ میلیارد و ۱۷۰ هزار، کانادا ۱۷۳ میلیارد و ۶۲۵ هزار، ایران ۱۵۱ میلیارد و ۱۷۰ هزار، عراق با ۱۴۳ میلیارد و ۱۰۰ هزار، کویت با ۱۰۴ میلیارد، امارات با ۹۷ میلیارد و ۸۰۰ هزار، روسیه با ۶۰ میلیارد، لیبی با ۴۷ میلیارد و ۱۰۰ هزار و نیجریه با ۳۷ میلیارد و ۲۰۰ هزار بشکه عنوان شده‌اند.

بر این اساس، ذخایر نفت عربستان ۴. ۱۷ درصد، ونزوئلا ۸. ۱۳ درصد، کانادا ۳. ۱۱ درصد و ذخایر نفت ایران ۸. ۹ درصد کل ذخایر جهان را تشکیل می‌دهند.

در ادامه این گزارش آمده است، ایران در سال گذشته از لحاظ ذخایر نفتی در خاورمیانه جایگاه دوم پس از عربستان را به خود اختصاص داده است و عراق، کویت، امارات، قطر، عمان، یمن، سوریه و بحرین به ترتیب در رتبه‌های سوم تا دهم قرار دارند.
طبقه بندی: مطالعات اجتماعی پایه هشتم،

تاریخ : دوشنبه هجدهم اسفند 1393 | 06:05 قبل از ظهر | نویسنده : محمود اختر | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.